چراغ رنگارنگ
              11 - ادامه مطلب مربوط به دستاورد تازه دانشمندان در درمان گرفتگی عروق

تاكنون هیچ راهكار منحصر به فردی برای افزایش كارآمدی داروهای موجود و كاهش عوارض جانبی آن‌ها ارائه نشده است.
تزریق درون‌وریدی یك نوع ماده گشاینده عروق مانند نیتروگلیسرین، هم شریان‌های بیمار و هم سایر رگ‌ها را گشاد می‌كند. این امر منجر به افت فشار خون شده و جریان خون مطلوب و مورد نیاز به هنگام حمله قلبی كه با گشادكردن عروق رگ‌های بیمار تولید شده را محدود می‌كند.
تیمی از محققان سوئیس به منظور افزایش كارایی درمان‌ تصلب شرایین و كاهش عوارض جانبی آن‌، موفق به طراحی نوعی نانوكانتینر با توانایی آزاد كردن محتوای گشاینده عروق در نواحی صرفاً بیمار شدند.
تاكنون هیچ بیوماركر خاصی برای تصلب شرایین شناسایی نشده و در این حالت، یك پدیده فیزیكی موسوم به تنش برشی رخ می‌دهد. این نیرو از نوسان‌های جریان خون تحریك شده بر اثر تنگی شریان‌ها، ناشی و وارد خون می‌شود.
تیم تحقیقاتی با استفاده از این پدیده نوعی "بمب ساعتی" طراحی كرده‌اند. این نانوكانتینر، تحت فشار حاصل از تنش برشی در عروق تنگ شده، محتوای گشاینده را آزاد می‌كند.
با بازآرایی تعدادی از مولكول‌ها در نانوكانتینرهای سنتی مانند لیپوزوم، این دانشمندان موفق شدند یك شكل عدسی‌وار بر خلاف شكل كروی نرمال به آن‌ها اعمال كنند.
نانوكانتینر عدسی شكل درون شریان‌های سالم بدون شكستن حركت می‌كند و این درست هدف مطلوب این فناوری است. با استفاده از این تكنیك محتوای گشاینده عروق، فقط در شریان‌هایی با مجرای تنگ توزیع شده و این امر به طور قابل توجهی كارایی درمان و كاهش عوارض جانبی را موجب می‌شود.
در این شیوه،محققان، سپس سیستم قلبی عروقی را با استفاده از لوله‌های پلیمری مسدود شده در درجات متغیر و برای نمایندگی كردن شریان‌های سالم و تنگ، مدل‌بندی كردند.
آن‌ها در مرحله بعد یك پمپ قلبی عروقی مصنوعی را به این شریان‌ها با هدف بازتولید تنش برشی تحریك شده بر اثر تنگی شریان‌ها متصل كردند. این نانوكانتینر درون سیستم تعبیه و نمونه‌هایی از هر دو نواحی سالم و تنگ شده گرفته شدند.
با انجام این عمل، مشخص شد كه داروی فعال در نواحی بیمار شده، در تراكم‌های بالاتری نسبت به نواحی سالم، قرار داشته و این تراكم‌ها به طور قابل توجهی بزرگتر از هنگامی بود كه دارو به شكل همگون توزیع می‌شد. نانوپزشكی شاخه‌یی است كه از علوم نانو نشات گرفته است. تعامل میان‌رشته‌یی بین شیمی، فیزیك، علوم پایه و پزشكی بالینی در محیط تكنیكی بسیار بالا می‌تواند به حوزه جدید تحقیقاتی منجر و در مورد نانوپزشكی این امر به تولید محصولات بالینی ختم می‌شود. / 1

 12 - راه حل هایی ساده برای دفع پشه ها

 با شروع فصل تابستان، سر و کله پشه ها هم پیدا می شود و ممکن است آرامش یک خواب شبانه را از شما بگیرند. با مطالعه راهکارهای زیر می توانید از شر این حشرات آزاردهنده راحت شوید.
 زمان طلوع و غروب آفتاب بیرون نروید
اگر امکان دارد طوری برنامه ریزی کنید که مجبور نباشید زمان طلوع و غروب آفتاب بیرون باشید. فعالیت پشه ها در این زمان از روز بیشتر است.
هوا را خنک نگه دارید
هوای داخل خانه را با پنکه و یا کولر خنک نگه دارید. پشه ها حشرات ضعیفی هستند و قدرت حرکت خود را در برابر سیستم های خنک کننده از دست می دهند. هیچ فرمولی برای اینکه به شما بگوید پنکه چقدر باید بزرگ باشد یا هوا چقدر باید خنک باشد تا پشه ها دور شوند، وجود ندارد. تنها از طریق تجربه می توانید به نتیجه دلخواهتان برسید و از شر این حشرات آزاردهنده راحت شوید.
در انتخاب لباستان دقت کنید
سعی کنید لباس های رنگ روشن بپوشید. پشه ها جذب رنگ های تیره می شوند.اگر لباستان کمی گشادتر هم باشد بهتر است. لباس هایی که بافت ضخیم تری دارند مانند سپر در برابر نیش پشه ها عمل می کنند.
از حشره کش استفاده کنید
حشره کش ها یکی از راه های استاندارد دور کردن پشه ها از خودتان است و در از بین بردن پشه، حشرات گزنده، کنه ، کک و ساس خوب عمل می کنند. اما مراقب باشید که از آن به درستی استفاده کنید. برای حفظ سلامت بچه ها کمتر این ماده شیمیایی را در خانه اسپری کنید. خوب است بدانید استفاده از اسپری های حشره کش برای نوزادان زیر دو ماه ممنوع است. بهتر است از حشره کش های بدون بو استفاده کنید. اگر به دنبال یک حشره کش طبیعی می گردید، روغن لیمو- اوکالیپتوس ترکیب خوبی است.
 تله درست کنید
شاید تا به حال درباره "تله پشه" شنیده باشید. این تله ها قادرند تعداد معینی از پشه ها را به دام بیندازند و آنها را بکشند. اما تاثیر این تله ها در کاهش جمعیت پشه ها به عواملی مانند شدت حساسیت شما، تعداد پشه ها، و حتی شدت سرعت باد هم بستگی دارد.
از دفع کننده طبیعی حشرات استفاده کنید
گیاهانی مانند رزماری، نعناع، گل همیشه بهار، گل ابری، دارچین، سلنیوم عطری را از خود در هوا پخش می کنند که پشه ها از آن متنفر هستند. فقط کافی است این گیاهان را پرورش دهید یا برگ آنها را با فشار دست له کنید تا عطرشان در هوا بپیچد. می توانید برای دفع پشه ها برگ این گیاهان را روی پوست خود بمالید.

سیر بخورید
اگر مقدار زیادی سیر بخورید، یک لایه نامرئی از روغن سیر از منافذ پوستی شما به بیرون تراوش می کند که شما می توانید آن را "لایه محافظتی" در برابر پشه ها بنامید. مطمئنا بسیاری از ما دوست نداریم مقدار زیادی سیر بخوریم، در این صورت می توانید از آب سیر به عنوان دفع کننده پشه استفاده کنید. برای تهیه اسپری سیر، فقط کافی است سیر را با آب مخلوط کنید و در یک بطری بریزید. مقدار آب باید 5 برابر مقدار سیر مصرفی باشد. این مخلوط را خوب به هم بزنید.
 سپس این مایع را روی بخش هایی از بدنتان که در معرض نیش پشه است، اسپری کنید. این اسپری طبیعی پشه ها را به مدت 5 تا 6 ساعت از شما دور نگه می دارد. اگر بوی سیر را دوست ندارید، می توانید نخ های پنبه ای را در این مخلوط بدبو آغشته کنید و آنها را در قسمت های مختلف خانه و یا فضای بیرون آویزان کنید.
از نور زرد استفاده کنید
نور سفید پشه ها را جذب می کند. نور زرد نه تنها باعث دور شدن پشه ها می شود، بلکه همانطور که می دانید بهترین نور برای مطالعه است. پس بهتر است نور خانه یا محیط بیرون را کمتر کنید. با این کار هم پشه ها را دور می کنید و هم مصرف برق خود را پایین می آورید.
 از سبزی جعفری استفاده کنید
شما می توانید یک دفع کننده طبیعی که هیچ ماده شیمیایی در آن به کار نرفته تهیه کنید. مقداری جعفری خرد شده را در یک شیشه سرکه سیب بریزید. این ترکیب را روی پوست خود بمالید. یا دستمالی را آغشته به این مواد کنید و آن را دور گردن یا روی کلاهتان ببندید. /10

                                    13- ادامه مطلب مربوط به اسکناسهای جعلی را بشناسید


اسکناس
** مشخصات اسکناس دو هزار تومانی
- نخ امنیتی
نخ امنیتی این اسکناس از نوع پنجره ای با روکش فلزی است و آرم بانک مرکزی نیز در زمینه آن به چشم می خورد، این نخ درون خمیره کاغذ می باشد و فقط بخش هایی از آن در سطح کاغذ نمایان است.
- ریز چاپ برجسته
ریز چاپ برجسته با نوشته 'بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران' که با استفاده از وسایی بزرگ نمایی (ذره بین) به سادگی قابل رۆیت می باشد.
- ریز حروف برجسته منفی، مثبت
ریز حروف برجسته جمله 'جمهوری اسلامی ایران ' بصورت مثبت و منفی در طرح گنجانده شده که با استفاده از ذره بین به سادگی قابل رۆیت می باشد.
- نشانه برجسته برای تشخیص نابینایان
علامت مخصوص در گوشه اسکناس بطور برجسته برای شناسایی آن توسط افراد نابینا بصورت سه دایره که به آسانی قابل لمس می باشد.
- واتر مارک
در بیشتر موارد بهتر است به یک خصیصه اکتفا نکرده، بلکه موارد بیشتری را جهت حصول اطمینان بیشتر بررسی نمائید. البته باید این امر را نیز در نظر گرفت که نگهداری و استفاده از اسکناس‌های جعلی پیگرد قانونی دارد
تصویر حضرت امام (ره) بصورت سه بعدی در خمیره کاغذ وجود دارد که برای رۆیت آن باید اسکناس را در مقابل تابش نور مستقیم قرار داد.
- طرح زمینه خطی
کلیه طرح های زمینه این اسکناس بصورت خطی و با رنگ های متفاوت می باشد.
اسکناس
- تصویر مکمل
این قسمت از اسکناس در مقابل نور، نمایشگر عدد 20000 است.
- ریز متن برجسته
ریز متن برجسته عدد 20000 روی گنبد که با ذره بین قابل رۆیت می باشد.
- چاپ برجسته
بخش هایی از این اسکناس دارای چاپ برجسته می باشد که برجستگی این سطوح در مقایسه با چاپ های دیگر به سادگی بوسیله انگشتان دست قابل لمس است.
- طرح مخفی
با تغییر زاویه اسکناس به نحوی که روی اسکناس بصورت افقی در مقابل چشم قرار گیرد در سمت چپ تصویر حضرت امام (ره) طرح مخفی بصورت عدد 20000 نمایان می گردد.
- مرکب فلورسنت
با تابش نور ماورای بنفش به قسمت روی اسکناس؛ رنگ امضاء وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی از مشکی به سبز فسفری تغییر می یابد.
قسمت هایی از طرح متمرکز شده در وسط اسکناس به رنگ فسفری آبی و سبز تغییر می کند.
الیاف نامرئی در خمیره کاغذ نیز به رنگهای فسفری آبی، قرمز، سبز و زرد نمایان خواهند شد.
رنگ شماره سریال از قرمز به طلایی تغییر خواهد کرد، ضمن آن که با تابش نور ماورای بنفش به قسمت پشت اسکناس بخشهایی از بالای میدان نقش جهان همچنین خطوط محوطه میدان و گنبد مسجد به فیروزه ای فسفری تغییر رنگ خواهند داد.
اسکناس
** مشخصات امنیتی اسکناس 000 100 ریالی
چاپ بر جسته روی اسکناس در سه رنگ قهوه ای، سبز یشمی و سبز روشن بوده و شامل پرتره حضرت امام (ره)، بوردر و نوشته ها می باشد که با انگشتان دست به راحتی قابل لمس است.
ریز چاپ روی اسکناس به شکل ریز چاپ برجسته و ریز نوشته می باشد.
علامت مخصوص روشندلان به صورت چهار دایره برجسته در گوشه سمت چپ و پایین اسکناس به رنگ قهرهای چاپ شده است.
کلیه نقوش اسکناس به صورت خطی و با استفاده از سیستم طراحی امنیتی، طراحی شده اند که شامل طرح های گیلوش و مدالین ( طرح هندسی تکراری ) و ریز نوشته ها می باشد.
بخشی از عدد ارزشی اسکناس به عنوان طرح مکمل در روی اسکناس و بخش دیگر در پشت ان چاپ شده است.
ریز چاپ برجسته در پشت اسکناس که بر روی گنبد آرامگاه سعدی قرار دارد.
اسکناس
مشخصه طرح مخفی در بوردر پایین اسکناس به صورت برجسته چاپ شده است که با قرار دادن اسکناس در راستای چشم به شکل تقریبا افقی و در مقابل نور، عدد لاتین 100000 ریالی قابل لمس است.
چاپ برجسته پشت اسکناس در سه رنگ قهوه ای، سبز زیتونی تیره و سبز روشن و شامل آرامگاه سعدی، بوردر و نوشته های اسکناس می باشد که با انگشتان دست براحتی قابل لمس است.
تصویر سه بعدی حضرت امام (ره) به عنوان واتر مارک در خمیره کاغذ قرار گرفته است.
واتر مارک بسیار روشن عدد لاتین 100000 در زیر واتر مارک تصویر اصلی (الکترو تایپ).
نخ امنیتی پنجره ای از نوع هولوگرام با عرض 5/2 میلیمتر شامل آرم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در طول نخ که در مقابل نور با تغییر زاویه بصورت هفت رنگ دیده می شود و عدد لاتین 100000 در روی آن قابل مشاهده خواهد بود.
** ایران چک
از مهمترین مشخصه های ایران چک ها این است که زمانی ایران چک ها کپی می شود تمام ویژگی های امنیتی خود را از دست می دهد.
همچنین از دیگر ویژگی های امنیتی ایران چک ها واترمارک یعنی(تصویر مخفی در وسط کاغذ) است و همچنین نخ امنیتی که اگر در داخل دستگاه کپی قرار بگیرد این نخ به رنگ سیاه در می آید.
رنگ این ایران چک ها بنفش و در ابعاد 75 در160 میلیمتر است.
** مشخصات روی چک:
اسکناس
مزین به تصویر بارگاه حضرت امام رضا (ع) در سمت راست، واترمارک تصویر فردوسی در سمت چپ و در خمیره و کاغذ که در مقابل نور از دو طرف ایران چک قابل رۆیت می باشد.
نخ امنیتی پنجره‌ای که از نوع هولوگرام و با نوشته 500,000 به صورت بی رنگ در بطن نخ می باشد.
نخ امنیتی پنهان که درون کاغذ قرار گرفته و از نوع فلورسنت و با نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.
فیبرهای مرئی که در سطح چک پراکنده است و بدون هیچگونه ابزاری قابل مشاهده است.
طرح مخفی در قسمت کتیبه بالا، عبارت (IRAN CHEQUE 500000) که با تغییر زاویه دید در حالتی که ایران چک به صورت افقی در مقابل چشم قرار گیرد قابل رۆیت می باشد.
کلیه نقاطی که به رنگ بنفش و آبی روی ایران چک نشان داده شده است چاپ برجسته می باشند که با انگشتان دست به سهولت قابل لمس و شناسائی است.
دارای شماره امنیتی فارسی در قسمت بالا سمت راست که در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلایی تغییر می یابد.
همچنین دارای شماره سریال (MICR) با قابلیت کنترل ماشینی درقسمت پائین سمت چپ می باشد.
برای چاپ آرم بانک مرکزی در قسمت وسط سطح چک از مرکب حرارتی استفاده شده به گونه ای که با لمس انگشتان دست و افزایش گرما طرح مذکور ناپدید و پس از سردشدن مجدد ظاهر می گردد.
در اسکناس‌های چاپ شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موارد متعددی از خصوصیات امنیتی وجود دارد که تشخیص آنها با اندکی دقت به راحتی امکان پذیر خواهد بود
طرح see through (نوع اول) در سمت چپ ایران چک عدد 500,000 در پشت و روی چک بصورت عمودی و ناقص چاپ گردیده که با قراردادن چک در مقابل نور عدد 500,000 بطور کامل رۆیت می‌شود.
مرکب ضد کپی - درطرح see through (نوع دوم) واقع در زیربارگاه حضرت امام رضا(ع) مرکب نارنجی رنگ در کپی رنگی از ایران چک به رنگ قهوه‌ای کم رنگ تغییر می یابد.
** مشخصات پشت ایران چک:
در سمت چپ قسمت وسط عدد 50 بصورت نامرئی وجود دارد که با تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رویت است.
قسمت هایی از پشت چک در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ سبز روشن تغییر می‌یابد. /3
                                        
                                             14- ادامه مطلب درختی عجیب


ولی واقعاً میوه های درخت جابوتی کابا ، به جای شاخه ها، بر روی تنه اصلی درخت می رویند؟ نام دیگر این درخت، انگور برزیلی است. این گیاه، بومی آمریکای جنوبی است و در کشورهایی مانند  پاراگوئه، آرژانتین و برزیل می روید. این میوه به رنگ بنفش براق است و می توان آنرا مستقیماً از درخت چید و مصرف کرد. نگهداری آنها در باغ، به مراقبت زیادی نیاز دارد و سالها طول می کشد تا درخت میوه بدهد ولی وقتی به سن بلوغ برسد به میزان انبوه میوه تولید می‌کند. این درخت قابلیت انطباق خوبی با محیط دارد و اگر چه که به رطوبت و خاکی که کمی اسیدی باشد نیاز دارد ولی در خاک های قلیایی نیز رشد می کند.                 
این درخت به طور طبیعی حداکثر دو بار در سال شکوفه می دهد. بیشتر به موجود بیگانه یا انگلی می ماند که خودش را به تنه و شاخه ها چسبانده است. شکوفه ها در محلی رشد می کنند که به نظر می رسد قرار است ساقه جدیدی از آن خارج شود. به این ترتیب حیواناتی که نمی توانند به بالا دست درخت بروند،  می توانند میوه های آن را بخورند و تخم های آن را در اطراف پراکنده کنند.                                                                                                                              http://s8.picofile.com/file/8365012600/darakhteajib.jpg
اگر درخت به خوبی آبیاری شود، در تمام طول سال شکوفه و میوه می دهد. خود میوه تا چهار سانتی متر قطر دارد و درون آن چهار هسته بزرگ وجود دارد. این میوه علاوه بر کاربرد غذایی، برای مرطوب کردن پوست و درمان آسم و اسهال نیز کاربرد دارد. اگر لوزه هایتان متورم شده باشد، از آن می توانید برای کاهش و التیام تورم استفاده کنید. با توجه به اینکه چندین ترکیب ضد سرطانی در آن یافت شده است شاید در آینده از آن برای درمان سرطان نیز استفاده شود./14                                                                                                                                                              


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic